LASA Marmo

LASA Marmo

LASA Marmo, Donatoni Macchine teknolojisini New York'un kalbine getiriyor

Lasa Marmo Proje Müdürü ve New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'nin yeni Oculus metro istasyonu için kaplamaların projesinden sorumlu Patrick Pritzi, "Şahsen, meslektaşlarım için, son 30 yılda New York kentinde en önemli anıtın gerçekleştirilmesinde yer almak büyük bir memnuniyet duyuyorum" dedi.

Lasa Marmo S.r.l. kimdir?

Bolzano bölgesinde “mermer köyü” olarak bilinen Lasa Belediye sınırlarında yer alan, "Val di Lasa" beyaz mermerinin çıkarılması ve işlenmesi konusunda uzmanlaşmış bir şirkettir. 2007'de, Lasa Marmo, NY'deki yeni WTC metro istasyonu Oculus için iç ve dış mermer kaplamalar oluşturma projesine layık görüldü. Projenin, beyaz lasa mermeriyle kaplanması, döşenmesi ve çeşitli şekillerdeki elemanlardan oluşan yaklaşık 75.000 adet parçadan oluşması öngörülmüştür. Parçaların çoğu, 3B tasarımlı benzersiz öğelerden oluştuğu için çok büyük ve zorlu olan bu çalışmayla;projenin tamamlanması, 2011'den 2016'ya kadar beş yıl sürdü.

Şirket yüksek performans için, neredeyse tamamen üretimini Donatoni makinelerine emanet etmiştir: üretim bölümünde bir Quadrix DG 1000 çalışma merkezi, bir Quadrix DG1600 çalışma merkezi bir SPRINTER köprü testeresi ve bir KRONOS çalışma merkezi / şekillendirme makinesi mevcut. Bu makinelerin kullanımı, tüm projenin uygulandığı Cad-Cam yazılımı ve Donatoni Macchine Servis Departmanının desteğiyle, tüm ürünlerin teslim sürelerine riayet etmeyi başarmıştır. Müşteri ve mimar Santiago Calatrava tarafından uygulanan sıkı kalite kontrollerinden geçmektedir.  Donatoni Macchine, makinelerinin kalitesi ve güvenilirliği ve Cad-Cam teknisyenlerinin desteği ile böylesine önemli bir çalışmanın gerçekleştirilmesine aktif olarak katkıda bulunduğunu bilmekten son derece memnundur.

LASA Marmo brings the technology of Donatoni Macchine in the heart of New York

"Personally, as for my colleagues, it is a great satisfaction to have taken part to the realization of the most important monument in the last 30 years in the city of New York", said Patrick Pritzi, Project Manager of Lasa Marmo and responsible for the project and realization of coatings for the new Oculus metro station of the World Trade Center in New York.

Who is Lasa Marmo S.r.l.? It’s a company based in the municipality of Lasa, the so-called "marble village" in the Bolzano’s province (IT), a leader in the stone industry and specialized in the extraction and processing of the famous “Val di Lasa” white marble .

In 2007, Lasa Marmo was awarded the project to create interior and exterior marble claddings for the Oculus, the new WTC metro station in NY. The project foresaw the realization of about 75,000 pieces between claddings, floors and elements of various shapes in white lasa marble. The completion of the project  took five years, from 2011 to 2016, a huge and demanding work because many of the pieces were unique elements, with their own 3D design, so not reproducible in series.

For the performance, the company entrusted almost totally to the Donatoni machines: within the production department there are a Quadrix DG 1000 working center, a Quadrix DG1600 working center a SPRINTER bridge saw and a KRONOS working center / contouring machine. Thanks to the use of these machines, thanks to the software installed Cad-Cam with which the whole project was carried out, and to the support of the Donatoni Macchine Service Department, the company was able to respect delivery time of all the items and to pass through the strict quality controls imposed by the client and architect Santiago Calatrava.

Donatoni Macchine, feel highly satisfied to know to have actively contributed to the realization of such an important work through the quality and reliability of his machines and the support of his Cad-Cam technicians.